ردکردن این

هفدهمین کنگره انجمن پروستودونتیست‌های ایران

با تشکیل نخستین هیات مدیره انجمن پروستودونتیست های ایران در سال 1378 و پس از اعطای مجوز وزارت بهداشت، جلسات ماهیانه ای برای متخصصین پروتز در محل ساختمان قدیم نظام پزشکی برگزار میشد که استادان رشته پروتزهای دندانی به ایراد سخنرانی می پرداختند. پس از دو سال تصمیم بر آن شد که نخستین کنگره انجمن برگزار گردد.

نخستین کنگره در دی ماه 1380 در سالن امام علی دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید. رئیس وقت هیات مدیره جناب آقای دکتر جعفر دادمنش، ریاست کنگره را نیز بر عهده داشتند. دکتر دادمنش فارغ التحصیل سال 1335 از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران و دارای مدرک تخصصی پروتز از دانشگاه نیویورک هستند. ایشان استاد، مدیر گروه، سرپرست بخش پروتز و سرپرست دوره تخصصی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران بودند.

مطابق تمام انجمن های نوپا شرایط مالی استوار و قوی در ابتدای تاسیس وجود نداشت لذا از امکانات دانشگاه شهید بهشتی و سالن امام علی که با ظرفیت 900 نفر به تازگی ساخته شده بود، برای برگزاری کنگره سود برده شد. البته اشکالات بسیاری چون سیستم گرمایشی نامناسب وجود داشت که در دی ماه بسیار سرد سال 80، شورای برگزاری را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخت. با در نظر گرفتن فضا و امکانات محدود محل برگزاری، در سالن جنبی، نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی با 12 شرکت برگزار گردید و در طبقه فوقانی سالن پذیرایی و VIP قرار گرفت.

حدود 100 نفر شرکت کننده در کنگره نخست حضور داشتند. البته باید این را در نظر گرفت که در آن زمان کمتر از 40 متخصص پروتز در کشور مشغول به فعالیت بودند و تنها 4 دانشکده دندانپزشکی تهران، شهید بهشتی، مشهد و شیراز به تربیت و آموزش دانشجویان تخصصی پروتز می پرداختند.

در این کنگره انتخابات دوره دوم انجمن نیز صورت گرفت که بدین سبب دکتر جعفر دادمنش برای دوره دوم نیز ریاست هیات مدیره را بر عهده گرفتند و دکتر غلامرضا غزنوی بعنوان قائم مقام در کنار ایشان بودند و دکتر محمدحسن شاهرودی، دکتر مهران نوربخش و دکتر علیرضا کشواد بعنوان اعضا منصوب شدند. دکتر حمید پاک نهاد بعنوان بازرس انتخاب شدند.

در پایان باید افزود این کنگره بدون زحمات فراوان شادروان آقای محمد شاپوری نمی توانست اجرا شود. ایشان برای شکل گیری و پا گرفتن کنگره های پروتز تلاش بسیاری نمودند.