ردکردن این

هشتمین کنگره انجمن پروستودونتیست‌های ایران

کنگره هشتم به ریاست جناب آقای دکتر حسین دشتی از 20 الی 22 آذرماه 1387 در هتل المپیک تهران برگزار گردید. دکتر حسین دشتی دارای مدرک تخصصی پروتزهای دندانی از دانشگاه بوستون آمریکا و دانشیار همان دانشکده هستند. ایشان دیپلمات و عضو American College of Prosthodontists هستند.

دکتر مجید ناصرخاکی بعنوان دبیر علمی، دکتر شهباز ناصرمستوفی بعنوان دبیر اجرایی و دکتر علی تاجرنیا و دکتر حبیب حاجی میرآقا بعنوان دبیران نمایشگاه در این کنگره نقش برجسته ای را ایفا نمودند. شعار کنگره Prosthodontics, Where Our Hands Meet انتخاب گردید. کمیته علمی برای این کنگره 12 امتیاز مداوم از وزارت بهداشت دریافت کرد. برنامه علمی 100 سخنران کنگره، 12 سخنران سمپوزیوم، 65 مدیر پانل و 105 ارائه دهنده پوستر را شامل می شد. در این کنگره سخنرانانی از دانشگاه بوستون و همین طور 2 نفر از کشور ژاپن حضور داشتند. کنگره با حضور 1500 دندانپزشک از سراسر کشور برگزار گردید.

در این کنگره رخدادی بسیار مهم برای دندانپزشکی کشور در سال های پس از انقلاب رخ داد که حضور دکتر برتون کنراد ریاست وقت FDI (فدراسیون جهانی دندانپزشکی) به دعوت انجمن پروستودونتیست های ایران و دکتر کاوه سیدان ریاست انجمن در تهران بود.

روند دعوت از دکتر کنراد شامل اقداماتی بود که از 8 ماه قبل از کنگره آغاز گردید البته ایده حضور ریاست FDI در ایران به مدت زمان بسیار پیش تری باز می گردد. زیرا در سالیان قبل شاهد حضور روسای FDI و سایر سازمان های دندانپزشکی بین المللی در کشورهای عربی و همجوار بودیم و این خلاء در کشور حس میشد.

برای حضور دکتر کنراد ابتدا نامه نگاری هایی با FDI آغاز شد. لازم به ذکر است که دکتر علی یزدانی رئیس سابق هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران برای ایجاد این ارتباط همکاری شایانی نمودند. با مکاتبات اینترنتی دکتر کاوه سیدان از طرف انجمن پروستودونتیست های ایران با دکتر کنراد، ایشان دعوت رسمی حضور و افتتاح کنگره را پذیرفتند. پس از آن دکتر کاوه سیدان و دکتر شروین تابش در حاشیه کنگره سالانه FDI در کشور سوئد با دکتر کنراد دیدار نمودند، دعوت نامه رسمی به ایشان تسلیم و برنامه سفر ایشان به ایران تعیین شد. این دیدار سبب شد تا دکتر کنراد دید بهتر و مثبت تری نسبت به حضور در ایران پیدا کنند. مشکلاتی در امر صدور ویزا در روزهای پیش از سفر ایشان رخ داد که با پیگیری از دفتر وزارت امور خارجه و همکاری شخص وزیر خارجه وقت، در آخرین لحظات برطرف گردید.

دکتر برتون کنراد را در این سفر همسرشان همراهی می کردند و پس از حضور در ایران به بهترین شکل مورد استقبال قرار گرفتند و در هتل استقلال تهران اقامت گزیدند. مهمانی به مناسبت حضور ایشان در کنگره با حدود 100 میهمان از بزرگان رشته های مختلف دندانپزشکی و شورای برگزاری کنگره در مرکز همایش های رایزن تهران برگزار گردید.

در مراسم اختتامیه نشان درجه یک انجمن پروستودونتیست های ایران به جناب دکتر جعفر دادمنش پیشکسوت رشته پروستودانتیکس در ایران و جناب آقای دکتر برتون کنراد ریاست FDI اعطاء گردید. این نشان که با الهام از نقوش ایران باستان زمان ساسانیان طراحی گردید، تاکنون تنها نشان های اعطاء شده از سوی انجمن پروستودونتیست های ایران می باشد. بعدها در اردیبهشت 1396 و همزمان با پنجاه و هفتمین کنگره بین المللی سالانه انجمن دندانپزشکی ایران (اکسیدا 57) پنج نشان انجمن دندانپزشکی ایران به آقایان دکتر افتخاری، دکتر مصفا، زنده یاد دکتر تابش، دکتر برومند اعطاء گردید.

دکتر کنراد در ایران ابتدا با ظرفیت های آموزشی، پژوهشی و صنفی دندانپزشکی ایران آشنا شدند و ملاقات متعددی را با وزیر بهداشت و دبیر شورای آموزش دندانپزشکی وقت جناب آقای دکتر اکبر فاضل انجام دادند که نگرش ایشان را به دندانپزشکی ایران متحول نمود. همچنین برخورد صمیمی و استقبال گرم همکاران ایرانی و بازدید از مراکز آموزشی دانشگاه های تهران و شهید بهشتی موجب شد تا درک جایگاه ویژه دندانپزشکی کشور در مقایسه با سایر کشورهای منطقه برای وی امکان پذیر گردد. این امر تاثیر شگرفی در ارتقاء جایگاه بین المللی ایران در مجمع عمومی آینده FDI و سایر انجمن های دندانپزشکی جهان برجا گذاشت.

پیامد این دیدار حضور ایران پس از حدود 20 سال در کنگره سال بعد FDI در کشور سنگاپور بود و ایران پس از پرداخت حق عضویت به کرسی خود بازگشت. دکتر غلامرضا غزنوی (ریاست وقت انجمن دندانپزشکی ایران) و دکتر کاوه سیدان از طرف ایران در این مجمع حضور یافتند. حضور ایران پس از سال ها موجب تعجب و خوشحالی هیات های نمایندگی سایر کشورها شد. دکتر کنراد نیز با نمایشی حدود 20 دقیقه از اسلایدهایشان از ایران، نقش بسزایی در مرمت رابطه قطع شده با FDI پس از حدود دو دهه داشتند. در همان کنگره نمایندگان ایران توسط دکتر کنراد به دکتر وینا رئیس بعدی FDI نیز معرفی شدند.

دکتر جعفر دادمنش- دکتر مرتضی مصفا- دکتر حسن سازگارا