تاریخچه

انجمن پروستودونتیست­ های ایران قدیمی ­ترین انجمن تخصصی دندانپزشکی کشور بوده و از لحاظ قدمت و سابقه بعد از انجمن (جامعه) دندانپزشکی ایران، دومین انجمن علمی دندانپزشکی کشور محسوب می ­شود.

اصولا متخصصان پروتز در کشور همواره در خط مقدم تحولات علمی و صنفی قرار داشته­ اند که یکی از مهمترین اقدامات آنها تشکیل انجمن پروستودونتیست­ های ایران بوده است.

پس از تشکیل انجمن دندانپزشکی ایران، کم کم نیاز به تاسیس یک انجمن تخصصی دندانپزشکی نزد متخصصان پروتز احساس شد. همین نیاز باعث شد تا در تابستان سال 1355، تعدادی از متخصصان برجسته پروتز کشور دور هم جمع شده و ایده تشکیل یک انجمن تخصصی برای متخصصان پروتز را جهت انجام کارهای علمی و پژوهشی مطرح کردند. این افراد عبارت بودند از خانم دکتر هان یانک آذرمهر و آقایان دکتر نیکزاد جاوید، دکتر جعفر دادمنش و دکتر ایرج شفق. بدنبال تهیه اساسنامه توسط دندانپزشکان مذکور، با توجه به امکانات موجود آن زمان درباره محتوای آن اطلاع رسانی صورت می­ گیرد. گروه هدف این اطلاع رسانی کلیه دندانپزشکانی بودند که از دید وزارت علوم و تحصیلات عالیه وقت، متخصص یکی از رشته های پروتز شناخته می­ شدند.

سرانجام در روز 19 آبان ماه 1355 خانم ها و آقایان دکتر پرویز آذرمهر، دکتر هان یانک آذرمهر، دکتر محسن آذربال، دکتر حمید ارفعی، دکتر ابوالقاسم بلوری، دکتر نیکزاد جاوید، دکتر بیژن خاکنگار مقدم، دکتر جعفر دادمنش، دکتر پروانه رئیسی، دکتر ایرج شفق، دکتر گریگور شیرینیان، دکتر محمد عدالت، دکتر احمد علوی، دکتر پریوش فره وشی، دکتر هوشنگ قصریان کاشانی، دکتر فرهاد وحیدی، دکتر مهرانگیز وفا و دکتر علی یارمند، به عنوان 18 نفر موسسان آکادمی پروستودونتیست های ایران، در محل جامعه دندانپزشکی ایران تشکیل جلسه داده و اساسنامه آکادمی را تصویب کردند. پس از آن انتخابات هیات مدیره آکادمی انجام شد که بر اساس نتایج آن، دکتر پرویز آذرمهر بعنوان رئیس، دکتر جعفر دادمنش بعنوان قائم مقام و دکتر حمید ارفعی، دکتر ایرج شفق و دکتر محسن آذربال بعنوان اعضای نخستین انجمن تخصصی دندانپزشکی کشور انتخاب شدند.

بدین ترتیب آکادمی پروستودونتیست های ایران از این تاریخ رسما به عنوان اولین انجمن تخصصی دندانپزشکی و قدیمی ترین تشکل دندانپزشکی کشور بعد از انجمن دندانپزشکی ایران آغاز بکار نمود.

انتخابات دور بعدی هیات مدیره به دلیل شرایط پرالتهاب زمستان 1357 برگزار نشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بخاطر شرایط خاص سال ­های نخست پس از پیروزی انقلاب، انتخابات با چند سال تاخیر در سال 1362 در هتل آستوریا (هویزه فعلی) انجام گرفت که دکتر حسن سازگارا به عنوان ریاست هیات مدیره آکادمی منصوب شدند.

history1

با وجود جنگ تحمیلی و تغییر ضروریات کشور فعالیت انجمن ­های علمی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و در خاموشی و سکون فرا رفتند زیرا ساختار قانونی لازم برای آن­ها تعریف نشده بود. بدین سبب هیات مدیره فوق بمدت 14 سال در سمت خود باقی ماندند. در این سال­ ها آکادمی فعالیت­ های بسیار محدودی داشت که به برگزاری برنامه­ های سخنرانی علمی در مقیاس کوچک منحصر می­شد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 1376، مجوز تاسیس انجمن­ های علمی تخصصی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شد. در نتیجه، آکادمی پروستودونتیست های ایران با تغییر نام به انجمن پروستودونتیست های ایران و با فرم و تشکیلات جدید، حیات مجدد خود را در دوره نوین آغاز نمود و باز هم نخستین انجمن تخصصی بود که بعد از انقلاب انتخابات خود را برگزار کرده و هیات مدیره را تشکیل داد.

انتخابات اولین دوره هیات مدیره جدید در سال 1378 صورت گرفت که دکتر جعفر دادمنش به عنوان رئیس و دکتر حسن سازگارا به عنوان قائم مقام تعیین شدند. دکتر جعفر دادمنش برای دوره دوم نیز ریاست هئیت مدیره را بر عهده داشتند.

انجمن پروستودونتیست­های ایران نخستین انجمن تخصصی دندانپزشکی کشور بود که پس از پیروزی انقلاب و در شکل و شمایل جدید، کنگره خود را برگزار می­کرد. نخستین کنگره انجمن در سال 1380 به ریاست دکتر جعفر دادمنش (رییس هیات مدیره وقت انجمن) در تالار امام علی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. سپس با توجه به استقبال همکاران، محل برگزاری کنگره به سالن همایش ­های رازی منتقل شد تا فضای بیشتری در اختیار شورای برگزاری کنگره قرار گیرد. سالن همایش ­های رازی تا کنگره ششم، میزبان انجمن پروستودونتیست­ های ایران بود. در سال 1381 دومین کنگره انجمن به ریاست دکتر مهران نوربخش برگزار شد. به رغم شرایط بد جوی پاییز تهران در آن سال، روند رو به رشد استقبال همکاران از کنگره به وضوح قابل مشاهده بود. این روند در کنگره سوم به ریاست دکتر غلامرضا غزنوی ادامه پیدا کرد. در همین سال یعنی سال 1382 سومین دوره انتخابات انجمن برگزار شده و دکتر غلامرضا غزنوی که در دوره دوم قائم مقام بودند به عنوان ریاست انجمن انتخاب شدند.

یک سال بعد در سال 1383، کنگره چهارم انجمن به ریاست دکتر کاوه سیدان برگزار شد که با استقبال به مراتب بیشتری نسبت به کنگره ­های قبلی روبرو شد. در سال 1384 و در کنگره پنجم انجمن به ریاست دکتر حسن سازگارا میزان استقبال از کنگره در حدی زیاد بود که مشخصا ظرفیت مرکز همایش­ های رازی برای تامین شرایط مطلوب کافی به نظر نمی­ رسید. در همان سال و در انتخابات دوره چهارم انجمن، دکتر حسن سازگارا به ریاست هیات مدیره انتخاب شدند. دکتر غلامرضا غزنوی نیز از این دوره بعنوان قائم مقام در کنار دکتر سازگارا به همکاری با انجمن ادامه داده و در دوره­ های بعدی انجمن نیز همیشه سمت قائم مقامی انجمن را برعهده داشتند.

در سال 1385 آخرین کنگره انجمن پروستودونتیست­ های ایران در مرکز همایش ­های رازی برگزار شد که ریاست آن را دکتر اکبر فاضل برعهده داشت. استقبال فراوان همکاران از دو کنگره اخیر انجمن و ظرفیت ناکافی مرکز همایش های رازی، در نهایت باعث شد تا بنا بر تصمیم هیات مدیره، محل برگزاری کنگره به هتل المپیک منتقل شود.

در انتخابات سال 1386 دکتر کاوه سیدان که در دوره سوم و چهارم از اعضای انجمن بودند به ریاست انجمن منصوب شدند. با تغییر قانون مدت زمان انتصاب هیات مدیره های انجمن های تخصصی از 2 سال به 3 سال، هئیت مدیره دوره پنجم 3 سال در این سمت باقی ماند تا سال 1389 که انتخابات دوره بعد صورت گرفت. در این سال نیز دکتر کاوه سیدان به ریاست هیات مدیره منصوب شدند.

history2

در سال 1386 کنگره هفتم انجمن به ریاست دکتر مجید ناصر خاکی برگزار شد. این نخستین کنگره انجمن بود که در محل هتل المپیک برگزار می­شد و فضای فیزیکی بیشتر هتل المپیک امکانات بیشتری را هم در اختیار تیم اجرایی کنگره قرار داده بود. روند تصاعدی استقبال از کنگره­ های انجمن پروتز در این کنگره نیز ادامه داشته و به کنگره بعدی انجمن در سال 1387 نیز تسری پیدا کرد. ریاست کنگره هشتم را دکتر محمد حسین دشتی برعهده داشت.

اما در سال 1388 و بنابر نظر هیات مدیره وقت انجمن، کنگره نهم انجمن در شهر مشهد برگزار شد. ریاست این کنگره را آقای دکتر اسماعیل شریفی برعهده داشتند. پس از برگزاری این کنگره، بقیه کنگره­ های انجمن مثل روال قبل در شهر تهران برگزار شده ­اند.

در سال 1389 دهمین کنگره انجمن به ریاست دکتر کاظم مرشدی در هتل المپیک برگزار شد. حالا دیگر استقبال زیاد و چشمگیر از کنگره­ های پروتز کسی را متعجب نمی­ کرد. کنگره پروتز سال ها بود که به پرطرفدارترین کنگره تخصصی کشور تبدیل شده بود. از سال 1390 تا 1392 کنگره یازدهم تا سیزدهم انجمن در محل هتل المپیک برگزار شد. ریاست این کنگره­ ها را به ترتیب آقای دکتر حسن شاهرودی، آقای دکتر علی تاجرنیا و آقای دکتر ظفر مهدوی ایزدی برعهده داشتند. استقبال پرشور و روزافزون همکاران از کنگره ­های متاخر انجمن در نهایت هیات مدیره را مجاب کرد تا برای برگزاری کنگره در پی محلی بزرگتر و با امکانات بیشتر از هتل المپیک باشند که بتواند جوابگوی خیل عظیم علاقه مندان به شرکت در کنگره پروتز باشد.

مقارن با کنگره سیزدهم انجمن در پاییز سال 1392، انتخابات دوره هفتم هیات مدیره با حضور پرشور 133 نفر از همکاران که خود برای انجمن های تخصصی بی سابقه است، در هتل المپیک تهران برگزار گردید. به موجب آن دکتر کاوه سیدان، دکتر علی تاجرنیا، دکتر مرضیه علی خاصی، دکتر مهدی جوان و دکتر غلامرضا غزنوی به عنوان اعضای هیات مدیره و دکتر محمدحسن سالاری به عنوان بازرس انتخاب شدند.

برای برگزاری چهاردهمین کنگره انجمن پروستودونتیست ­های ایران، مرکز همایش ­های برج میلاد انتخاب شد. این نخستین کنگره انجمن­ های تخصصی دندانپزشکی کشور بود که در برج میلاد برگزار می­شد. در این کنگره، تمام ظرفیت و امکانات سالن­ های متعدد برج میلاد برای اجرای هرچه بهتر کنگره مورد استفاده قرار گرفت. ریاست این کنگره را آقای دکتر فرامز علایی برعهده داشتند. در سال 1394 همین روند ادامه یافته و کنگره پانزدهم انجمن نیز به ریاست آقای دکتر عباس منزوی در محل مرکز همایش­ های برج میلاد برگزار شد. شانزدهمین کنگره نیز در سال گذشته به ریاست آقای دکتر اسماعیل اسدزاده، استاد قدیمی و پیشکسوت رشته پروتز، به مانند دو کنگره قبلی در مرکز همایش­ های برج میلاد برگزار گردید. روند رو به رشد و حرکت مثبت انجمن پروستودونتیست ­های ایران، کنگره­ های این انجمن را پس از کنگره­ های انجمن دندانپزشکی ایران، به پرطرفدارترین کنگره­­ های سالانه ایران تبدیل کرده است.

هفدهمین کنگره انجمن نیز زمستان امسال در مرکز همایش های برج میلاد تهران به ریاست استاد گرامی دکتر احمد رکنی برگزار خواهد گردید و مقرر است که هم زمان با آن انتخابات دوره هشتم انجمن برگزار گردد.

دوره سال رئیس قائم مقام اعضا بازرس
اول 1378 دکتر جعفر دادمنش دکتر حسن سازگارا دکتر اسماعیل اسدزاده
دکتر فرامرز علایی
دکتر اکبر فاضل
دکتر همایون پاک نهاد
دوم 1380 دکتر جعفر دادمنش دکتر غلامرضا غزنوی دکتر محمدحسن شاهرودی
دکتر مهران نوربخش
دکتر علیرضا کشواد
دکتر همایون پاک نهاد
سوم 1382 دکتر غلامرضا غزنوی دکتر محمدحسن شاهرودی دکتر مهران نوربخش
دکتر کاوه سیدان
دکتر علیرضا خائف
دکتر محمدحسن سالاری
چهارم 1384 دکتر حسن سازگارا دکتر غلامرضا غزنوی دکتر کاوه سیدان
دکتر محمدحسین دشتی
دکتر مجید ناصرخاکی
دکتر محمدحسن سالاری
پنجم 1386 دکتر کاوه سیدان دکتر غلامرضا غزنوی دکتر حسن سازگارا
دکتر محمدحسین دشتی
دکتر مجید ناصرخاکی
دکتر محمدحسن سالاری
ششم 1389 دکتر کاوه سیدان دکتر غلامرضا غزنوی دکتر مجید ناصرخاکی
دکتر لیلا صدیق پور
دکتر مهدی جوان
دکتر محمدحسن سالاری
هفتم 1392 دکتر کاوه سیدان دکتر غلامرضا غزنوی دکتر علی تاجرنیا
دکتر مهدی جوان
دکتر مرضیه علی خاصی
دکتر محمدحسن سالاری
کنگره سال ریاست کنگره محل برگزاری
اول 1380 دکتر جعفر دادمنش تالار امام علی دانشگاه شهید بهشتی
دوم 1381 دکتر مهران نوربخش مرکز همایش های رازی
سوم 1382 دکتر غلامرضا غزنوی مرکز همایش های رازی
چهارم 1383 دکتر کاوه سیدان مرکز همایش های رازی
پنجم 1384 دکتر حسن سازگارا مرکز همایش های رازی
ششم 1385 دکتر اکبر فاضل مرکز همایش های رازی
هفتم 1386 دکتر مجید ناصرخاکی هتل المپیک تهران
هشتم 1387 دکتر محمدحسین دشتی هتل المپیک تهران
نهم 1388 دکتر اسماعیل شریفی نمایشگاه بین المللی مشهد
دهم 1389 دکتر کاظم مرشدی هتل المپیک تهران
یازدهم 1390 دکتر محمدحسن شاهرودی هتل المپیک تهران
دوازدهم 1391 دکتر علی تاجرنیا هتل المپیک تهران
سیزدهم 1392 دکتر ظفر مهدوی ایزدی هتل المپیک تهران
چهاردهم 1393 دکتر فرامرز علایی مرکز همایش های برج میلاد
پانزدهم 1394 دکتر عباس منزوی مرکز همایش های برج میلاد
شانزدهم 1395 دکتر اسماعیل اسدزاده مرکز همایش های برج میلاد